mojprzepisna.pl | Domowa kapusta kiszona z jabłkami, marchewką i kminkiem
Mój mąż w tym roku postanowił zrobić kiszoną kapustę. Za aprowizację odpowiedzialna byłam ja, tj. kupiłam 50 litrową beczkę, kapustę, marchew, jabłka, kmin. Mąż kupił szatkownicę i przygotował kapustę do kiszenia. Jeżeli macie wątpliwości, czy robić, czy nie, to zdecydowanie robić, ponoć jabłka z tej kapusty są obłędne, jak i sama kapusta, rzec jasna. Trzeba trochę siły i czasu, szczególnie przy ręcznym szatkowaniu i ugniataniu, ale mój mąż twierdzi, że to co sprzedają w sklepach nie umywa się do tej robionej własnoręcznie.
Składniki na 50 litrowy baniak:
- 30 kg kapusty białej
- 150 gr kminku
- 600 gr soli
- 3 kg marchewki
- 3 kg kwaśnych jabłek (Szara Reneta, Złota Reneta, Antonówka)
Jabłka umyć, przekroić na pół, wydrążyć gniazda, odłożyć. Marchew umyć, obrać, zetrzeć na tarce z dużymi oczkami.
Baniak na kapustę wyparzyć wrzącą wodą.
Najlepiej wszystkie składniki podzielić na 3 części. Pierwszą część kapusty opłukać, przekroić na pół, wyciąć głąby, podzielić na części, następnie poszatkować. W dużej misce wymieszać z 1/3 marchewki, 1/3 jabłek, 50 gr kminku i 200 gr soli. Przesypać do beczki. Pougniatać, aby lekko zmniejszyła objętość. Drugą część kapusty opłukać, przekroić na pół, wyciąć głąby, podzielić na części, następnie poszatkować. W dużej misce wymieszać z połową pozostałej marchewki, z połową pozostałych jabłek, 50 gr kminku i 200 gr soli. Przesypać do beczki. Pougniatać, aby lekko zmniejszyła objętość. Trzecią część kapusty opłukać, przekroić na pół, wyciąć głąby, podzielić na części, następnie poszatkować. W dużej misce wymieszać z resztą marchewki, z resztą jabłek, 50 gr kminku i 200 gr soli. Przesypać do beczki. Pougniatać, aby lekko zmniejszyła objętość.
Beczkę lekko przykryć pokrywą przez pierwsze 3 dni, następnie wstawić talerz i położyć coś ciężkiego tak aby kapusta nie wypływała na wierzch, nie można zamknąć szczelnie wieka. Po około 2 tygodniach kapusta już może się ukisić, wówczas można ją trzymać w beczce, przykrytą talerzem i obciążona kamieniem, lub przełożyć do słoików i zawekować. Taka kapusta idealnie nadaje się do jedzenia na surówki oraz do bigosu czy kapuśniaku.
Smacznego!