Jak upiec idealny biszkopt

mojprzepisna.pl | Jak upiec idealny biszkopt? Biszkopt – dla wielu czarna magia, bariera nie do pokonania. Ze mną dowiesz się na co zwrócić uwagę, podczas przygotowywania ciasta na biszkopt, poznasz moje sposoby na idealny biszkopt. Mój biszkopt jest puszysty, mało słodki, nie opada, nie zawiera tłuszczu czy proszku do pieczenia, zawsze wychodzi. Możesz przełożyć go kremem i powstanie tort, możesz też użyć go do rolady biszkoptowej, a jak masz ochotę, możesz nawet zjeść go tak jak stoi. Inspiracja Moje Wypieki.

  1. posprzątaj blat, na którym będziesz robić biszkopt, usuń rzeczy których nie będziesz używać do przygotowania biszkoptu, dzięki temu unikniesz pomyłki, że zamiast mąki tortowej dodasz np. pełnoziarnistą. Przygotuj mikser, 2 miski, szpatułkę, sitko, miseczkę i miarkę/szklankę o pojemności 250 ml lub wagę.
  2. weź przepis do ręki, uważnie go przeczytaj, od początku do końca i ze zrozumieniem.
  3. jajka – używaj świeżych jaj, wyjmij je z lodówki i pozostaw na kilka godzin na blacie, tak aby się ogrzały do temperatury pokojowej, jajka w takiej temperaturze lepiej ubiją się z cukrem. Jeżeli nie masz czasu, lub zapomniałaś wyjąć ich wcześniej, włóż jajka na kilka minut do ciepłej wody (42 st). Jajka możesz również umieścić w sitku i dla pewności przelać wrzątkiem, tak aby pozbyć się salmonelli (w przypadku jajek niepewnego pochodzenia, np. z targu, czy od „baby”, bez urazy ;) )
  4. mąka – bardzo istotny składnik, polecam mąkę pszenną, tortową, czyli typ 450, jeżeli w przepisie używamy mąki pszennej, ziemniaczanej, kakao i ewentualnie proszku do pieczenia czy sody, warto wszystkie te składniki wsypać do miski, dobrze wymieszać, następnie przesiać, dzięki temu zabiegowi napowietrzysz je i biszkopt będzie bardziej puszysty. Mąka, podobnie jak cukier nie może być zawilgotniała.
  5. cukier – najlepiej ubijać jajka z cukrem drobnym, przeznaczonym specjalnie do wypieków, jeżeli nie masz takiego, możesz użyć kryształu, potrwa to trochę dłużej, ale uda się. Można też użyć cukru brzozowego czy kokosowego, nie możesz jednak użyć cukru pudru, białka najpierw się ubiją, a później szybko opadną! Cukier nie może być zawilgocony.
  6. przygotuj wszystkie składniki, odmierz je, przesiej, umieść na blacie.
  7. forma – może być tortownica z odpinanym rantem, może być zwykła blaszka, może być blacha od piekarnika (w przypadku biszkoptu na roladę). Dno formy do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia, boków formy niczym nie smaruj, bo biszkopt ma rosnąć przyklejając się do boków formy, jeżeli boki będą wysmarowane tłuszczem, biszkopt urośnie w części środkowej, boki będą niższe.
  8. miska, w której będziesz ubijać białka z cukrem musi być czysta, wymyta, sucha, w temperaturze pokojowej (nie dopiero co wyjęta ze zmywarki) najlepiej metalowa lub szklana.
  9. mieszadła służące do ubijania też muszą być czyste, suche, odtłuszczone, w temperaturze pokojowej.
  10. mikser – zwykły ręczny mikser świetnie radzi sobie z ciastem biszkoptowym, dla wygody możesz zainwestować w robot planetarny, do ubijania białek użyj końcówki „trzepaczki”, jak na obrazku poniżej.
  11. piekarnik nagrzej do wskazanej w przepisie temperatury, nigdy nie wstawiaj ciasta na biszkopt do zimnego piekarnika, bo biszkopt opadnie, zapadnie się.
  12. samo przygotowanie ciasta na biszkopt nie jest trudne.
    • Zaczynamy od białek, oddziel białka od żółtek, uważając aby żółtko nie dostało się do białka, jeżeli tak się stanie i żółtka jest niewiele, spróbuj wyłowić żółtko łyżką, jeżeli  mimo to nie uda ci się wyłowić żółtka, białko ze zmieszanym żółtkiem wylej (przeznacz na omlet czy jajecznicę), umyj miskę, osusz i spróbuj z kolejnym jajkiem. Jak już wszystkie jajka będą w misce, zacznij ubijać, najpierw na najniższych obrotach miksera, jak się spieni dodaj szczyptę soli, białka będą dzięki temu stabilniejsze. Zwiększ obroty, ale nie ma maksa, ubijając białka obserwuj je, bo łatwo je przebić, stają się wtedy jak pierzaste chmury, ubijaj do momentu aż będą prawie sztywne.
    • Dodaj łyżkę cukru, zwiększ obroty do maksymalnych, miksuj przez 20-30 sekund, przed dodaniem kolejnej łyżki cukier musi się całkowicie rozpuścić. Możesz to sprawdzić biorąc odrobinę białka i rozcierając między palcami, ma nie być wyczuwalnych grudek cukru. Stopniowo dodawaj cukier łyżka po łyżce, nie za szybko.
    • Zmniejsz obroty do minimum i dodawaj po jednym żółtku, miksując tylko do połączenia składników. Wyłącz mikser.
    • do miski z jajkami przesiej połowę mąki, wymieszaj szpatułką od dołu do góry, niezbyt energicznie, bez użycia miksera. Mąka ma się całkowicie połączyć z jajkami. Dodaj kolejną część mąki, wymieszaj. Można też mieszać ręką, wtedy dokładnie czuć czy są jakieś grudki.
    • po dodaniu mąki ciasto z dodatkiem kakao dość mocno opadnie, to normalne, bo kakao zawiera tłuszcz. Ciasto biszkoptowe bez kakao opadnie nieznacznie.
    • Gotowe ciasto wylewasz do formy, wyrównujesz, warto delikatnie uderzyć o blat, żeby pozbyć się dużych bąbelków powietrza. Wstawić do nagrzanego piekarnika, długość i temperatura pieczenia zgodnie z przepisem.
    • biszkopty zawsze piekę na drugiej od dołu półce, z włączoną grzałką góra-dół. jeżeli mam do upieczenia kilka biszkoptów na raz, wówczas w połowie czasu zamieniam biszkopty miejscami, tak aby wszystkie się równomiernie przyrumieniły. Jeżeli wasz piekarnik ma tylko tryb pieczenia z termoobiegiem, wówczas zmniejszcie temperaturę o 15-20 st. w stosunku do tej z przepisu, czasu pieczenia nie zmieniamy.
    • biszkopt jest upieczony, wtedy kiedy z piekarnika zaczyna pięknie pachnieć, a patyczek wbity w środek biszkoptu jest suchy.
    • upieczony biszkopt zrzucamy w formie z wysokości 60 cm na podłogę, można nawet dwa razy, tak aby go wyrównać i żeby później nie opadł, biszkopt umieszczamy na kratce, dajemy mu całkowicie się wystudzić. Zimny biszkopt nożykiem odkrawamy od rantów formy, odwracamy do góry dnem i odklejamy papier.
    • biszkopt najczęściej kroję na 3 blaty o grubości od 1,5 do 2,5 cm.

Powodzenia i liczę na wasze zdjęcia i porady, jakie Wy macie sposoby na biszkopt.