mojprzepisna.pl | Jak zrobić idealne ciasto na PIZZE
Jeżeli lubicie pizze, ale nie wiecie jak zrobić do niej ciasto, to jest przepis idealny dla Was. Pizza z tego przepisu nie jest zakalcowata, jest chrupiąca i zawsze się udaje, ciasto jest cienkie, jak z włoskiej pizzerii. Przepis na ciasto jest wegański, nie zawiera masła, ani jajek, nadaje się dla alergików. Przepis przetestowany kilkadziesiąt razy, nie tylko przeze mnie, ale również uczestniczki warsztatów Cukiernicze ABC. Inspiracja na ciasto: Grochem o garnek.
- Mąka – najlepiej pszenna/orkiszowa chlebowa, typ 650 lub 720, w mące liczy się zawartość białka, im wyższa, lepiej
- Woda lub mleko najlepiej lekko ciepłe (około 40 st.), ale nie za gorące. Mleko sprawi, że pizza będzie dłużej świeża.
- Drożdże – mogą być świeże lub instant, generalnie stosujemy następujący przelicznik na 1 kg mąki dajemy 25 g drożdży świeżych i 12-14 g drożdży instant. W przypadku drożdży suszonych czyli instant warto jednak przeczytać wskazówki na opakowaniu.
- Sól – to nieodzowny składnik ciasta na pizzę.
- Przygotowanie – każde ciasto drożdżowe, również na pizzę wymaga czasu. Dlatego zacznijcie przygotowania około 2-3 godziny przed planowanym podaniem. Pizza piecze się krótko, jednak czas wyrabiania i garowania zajmie wam około 2 godziny.
- Zaczyn – robimy go tylko gdy używamy drożdży świeżych, w przypadku tych suszonych/instant wystarczy proszek wymieszać z mąką. Przypadku drożdży zwykłych zaczyn jest potrzebny, pozwoli nam stwierdzić czy drożdże są żywe – aktywne. Jak zrobić zaczyn? To bardzo proste mieszamy 2-3 łyżki mąki, mleka i drożdże. Mieszamy wszystko ze sobą, zakrywamy ściereczką i odstawimy w ciepłe miejsce na 10 min, po tym czasie na powierzchni powinny się pojawić bąbelki/małe pęcherzyki powietrza, świadczące o tym, że drożdże są świeże i ciasto na pizze wyjdzie. Jeżeli drożdże nie ruszą, to znaczy, że są stare, wówczas jest ryzyko braku wyrośnięcia ciasta.
- Wyrabianie – ciasto na pizzę wyrabiamy ręcznie lub w robocie planetarnym. Wyrabiamy tak długo, aż ciasto przestanie kleić się do ścianek naczynia lub do rąk.
- Wyrastanie – Ciasto drożdżowe rośnie dwa razy. Pierwszy raz, tuż po wyrobieniu, wówczas ciasto przekładamy do miski wysypanej mąką, przykrywamy ściereczka, odstawiamy do podwojenia objętości od 1 do 3 godzin. Ja często pozwalam aby ciasto wyrastało w piekarniku, ustawionym na 30 st. lub z włączonym światłem w piekarniku. Wyrośnięte ciasto, wykładamy na formę, smarujemy sosem pomidorowym, wykładamy składniki i odstawiamy drugi raz do wyrastania. Trwa to zazwyczaj 15-30 min, jak je dotkniemy będzie puszyste i miękkie.
- Lodówka i ciasto drożdżowe – Ciasto na pizze można przygotować dzień wcześniej i niewyrośnięte schować do lodówki, w dniu pieczenia ciasto wyjąć z lodówki, pozostawić na blacie, żeby się ociepliło i urosło.
- Zamrażarka – ciasto drożdżowe można również mrozić, niewyrośnięte, wyrobione ciasto trzeba zawinąć w folię, schować do zamrażarki. W dniu pieczenia pizzy, 4 godziny przed pieczeniem, wyjąć ciasto z zamrażarki, zostawić na blacie do całkowitego rozmrożenia, następnie przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia.
- Pieczenie – wyrośnięte ciasto ze składnikami pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 220-230 st. bez termoobiegu, grzałka góra-dół. Jeżeli nie możecie wyłączyć termoobiegu wówczas temperaturę zmniejszcie do 210 st. Najlepiej piec pojedynczo. Zwykle piekę ciasto tak aby było rumiane, i pięknie pachniało. Około 15-20 min.
- Sos – używam zazwyczaj domowego sosu pomidorowego, jeżeli jest wodnisty przekładam go do garnuszka i odparowuje wodę, konsystencja sosu powinna przypominać koncentrat pomidorowy. Do sosu dodaję czosnek, zioła – bazylię, oregano, zioła prowansalskie, sól, pieprz. Ciasto na pizze smaruję sosem, nie za dużo, bo nie chcę aby pizza była zakalcowata.
- Składniki – często używam pieczarek, cebuli, sera, pieczonego buraka, papryki. Składników, tak jak sosu nie może być za dużo, pieczarki lepiej odparować, aby pizza nie podmokła. Można też pizzę przed pieczeniem delikatnie spryskać oliwą czosnkową.
Składniki na dwie pizze, na blaszki od piekarnika 37,5x43cm:
- 0,5 kg mąki orkiszowej lub zwykłej pszennej
- 7g suszonych drożdży lub 15 g drożdży świeżych
- 1,5 szklanki wody lub mleka roślinnego/zwykłego
- 0,5 łyżeczki soli
- 4 łyżki oliwy z oliwek
Dodatki:
- 4 ząbki czosnku
- oregano lub bazylia lub zioła prowansalskie
- 2 papryki
- 100 g oliwek
- 0,5 kg pieczarek
- 200 g ser żółty wegański/mozarella wegańska/ser żółty zwykły
- 2-3 cebule
- olej do smażenia
- 200 ml sosu pomidorowego lub koncentratu pomidorowego
Blachę od piekarnika wyłożyć papierem i delikatnie spryskać olejem, dzięki temu przy rozwałkowywaniu ciasta nie będziemy musieli podsypywać mąką i pizza będzie fajnie chrupiąca.
Składniki na ciasto zagnieść, tak długo, aż ciasto będzie odchodzić od rąk/ścianek miski. Przełożyć do miski, wysypanej mąką lub wysmarowanej olejem. Przykryć ściereczką. Odstawić w ciepłe, nieprzewiewne miejsce do wyrośnięcia. W tym czasie przygotować składniki na pizzę. Pieczarki umyć pokroić w plastry, przesmażyć. Przygotować sos pomidorowy, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Cebulę pokroić w pióra, przesmażyć. Paprykę pokroić w paseczki, ser zetrzeć na tarce.
Piekarnik rozgrzać do 220 st.
Wyrośnięte ciasto jeszcze raz krótko wyrobić, podzielić na dwie części, 1 część przełożyć na blaszkę, rozwałkować na placek o grubości około 3 mm. Wyłożyć połowę składników. Pozostawić do ponownego wyrośnięcia 15-30 min.
Wstawić do rozgrzanego piekarnika, piec jedną pizzę jednocześnie, do złotego koloru, 15-20 min, aż piękny zapach zacznie wydobywać się z piekarnika. Jeżeli chcecie piec dwie pizze jednocześnie, wówczas polecam piec z termoobiegiem, też w 220 st.
Smacznego!
Jeżeli przepis ci się spodobał zostaw komentarz. Jeżeli zrobiłeś pizze zgodnie z moim przepisem, pochwal się zdjęciem.
Zdjęcia pochodzą z warsztatów Cukiernicze ABC i zostały wykonane przez moje kursantki.