Razowiec – Chleb razowy żytni na zakwasie

mojporzepisna.pl | Razowiec – Chleb razowy żytni na zakwasie

Kolejny chlebek na naturalnym zakwasie, tym razem 100% razowy żytni, z mąki z pełnego przemiału. Wilgotny, sycący, z odrobinką miodu, bogaty w błonnik, długo pozostaje świeży. Jego dużą zaletą jest szybkość wykonania, wystarczy dokładnie wymieszać wszystkie składniki, wadą jest długi czas wyrastania, ale chleby na naturalnym zakwasie tak mają. Bez drożdży, bez ulepszaczy i zbędnych dodatków. Najprostszy razowiec, być może wrócą wspomnienia z dzieciństwa, jak go spróbujecie. Chlebek robiłam wieczorem, w nocy wyrastał w zimnym piekarniku, a nad ranem piekłam go. Chlebek piekłam w naczyniu żaroodpornym, aby podczas pieczenia, nie wysuszył się*. Przepis autorski.

Składniki na 1 duży okrągły bochenek:

  • 1 szklanka aktywnego zakwasu żytniego (w temperaturze pokojowej)
  • 4,5 szklanki mąki żytniej razowej (typ 2000)
  • 2 lub 2 i pół szklanki wody przegotowanej w temperaturze pokojowej
  • 1 łyżka miodu
  • 1 łyżka soli

Do dużej miski wsypać mąkę, wlać wodę, zakwas, miód i sól. Dokładnie wymieszać do połączenia wszystkich składników. Ja wyrabiałam w robocie z hakiem do drożdżowego. Ciasto ma być lekko lejące, ale dość gęste, tak że włożona łyżka bardzo powoli będzie się przewracać.

Naczynie żaroodporne wysmarować masłem, oprószyć mąką razową.

Ciasto chlebowe przełożyć do naczynia. Przykryć pokrywką, wstawić na zimnego piekarnika na 5-8 godzin. Ma wyrosnąć. Piekarnik ustawić na 200 st. Piec 1 godzinę i 30 min, liczone od momentu nagrzania się piekarnika. Gotowy chleb postukany od spodu powinien wydawać głuchy odgłos. Dopiero jak chlebek całkowicie wystygnie można go kroić, w przypadku krojenia ciepłego chleba będzie się przyklejał do noża. Chleb można przechowywać zawinięty w lniany gruby worek, przez kilka dni, w szafce, np. z metalu, a najlepsze metalowe szafy znajdziecie na http://erabox.pl/.

*Moje naczynie było małe (1,75 litra) i dość wysokie, więc i mój chlebek jest dość wysoki, jeżeli macie dużo niższe naczynie, wówczas czas pieczenia może być krótszy. Jeżeli nie macie naczynia, wówczas trzeba upiec w zwykłej kekesówce, natomiast na dnie piekarnika należy postawić naczynie z wrzącą wodą. Podczas pieczenia, woda będzie parować i dzięki temu chlebek będzie bardziej wilgotny.

Smacznego!

Razowiec
Razowiec
Razowiec
Razowiec
Razowiec
Razowiec
Razowiec
Razowiec