Sernik cytrynowy na biszkoptach z bezą włoską

mojprzepisna.pl | Sernik cytrynowy na biszkoptach z bezą włoską

Dziś trochę rozpusty, jako że dawno nie piekłam nic słodkiego nadrabiam zaległości :). Zapraszam Was na sernik mocno cytrynowy, na spodzie z biszkoptów, otulony bezą włoską. Powiem Wam nieskromnie, że jest przepyszny i ma idealnie dobrane smaki. Mocno cytrynowy i aromatyczny sernik, delikatny spód biszkoptowy (użyłam gotowych biszkoptów), do tego słodka pianka bezowa. Przepis na sernik jest mojego autorstwa, przepis na włoską bezę jest z blogu Moje Wypieki.

Składniki na formę 27 cm na 17 cm ale spokojnie możecie robić w tortownicy 23 cm

  • 750 gr sera twarogowego zmielonego dwukrotnie (ja użyłam tego i zmieliłam)
  • 3/4 szklanki drobnego cukru
  • skórka otarta z 5 cytryn
  • sok wyciśnięty z 2 cytryn (do smaku, można i dać też mniej lub więcej soku)
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • 1 opakowanie biszkoptów (około 150 gr)
  • 4 jajka

Wszystkie składniki muszą być w temp. pokojowej

Przedstawię wam dwie metody robienia tego sernika:

1) Metoda tradycyjna – bardziej pracochłonna i czasochłonna, z osobnym ubiciem białek, wymaga posiadania zmielonego sera, metoda dla osób nieposiadających malaksera – sernik wyjdzie bardziej puszysty, może popękać, może wyjść nierówny, środek może się zapaść.

Białka oddzielić od żółtek, żółtka umieścić w misie mikser, dodać cukier i utrzeć, tak aby cukier się rozpuścił. Stopniowo, łyżka po łyżce dodawać zmielonego sera. Dodać mąkę, zmielić.

Cytryny wyszorować i sparzyć. Obrać skórkę z cytryn, tylko bez białej części (bo sernik będzie gorzki). Wycisnąć sok z dwóch cytryn. Skórkę i sok dodać do masy serowej, krótko zmiksować, tylko do połączenia składników. W osobnej misce ubić białka na sztywną pianę. Do masy serowej dodać ubite białka, delikatnie wymieszać.

Formę wyłożyć papierem do pieczenia. Na dnie poukładać biszkopty, w razie konieczności przyciąć tak aby wypełniły dno formy. Wylać masę serową trzymając palcami biszkopty żeby nie wypłynęły.

Wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 st. na 55 min (do momentu aż środkowa warstwa sernika się zetnie).

2) Metoda ekspresowa – moja ulubiona, zastosowana również w tym serniku – mniej pracochłonna i czasochłonna, z całymi jajkami, ser nie musi być zmielony, metoda dla osób mających malakser – sernik wyjdzie bardziej zbity, nie popęka, będzie równiutki jak stół, będzie wilgotniejszy, metoda wymaga pieczenia w kąpieli wodnej.

W misie malaksera umieścić ser z cukrem zmielić na gładziutką masę, dodać sok z cytryny, skórkę, mąkę ziemniaczaną, zmielić, spróbować, w razie konieczności dodać więcej soku z cytryny, sernik ma być lekko kwaśny. Dodać jajka, zmielić.

Piekarnik nagrzać do 160 st. Sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej:

Szczelną formę dokładnie owinąć z zewnątrz dużym arkuszem folii aluminiowej, tak aby nie wlała się woda do sernika. Do formy wlać masę serową. Formę z masą wstawić do szczelnego naczynia żaroodpornego. Naczynie z formą wstawić do piekarnika, do naczynia wlać wrzątku, tyle aby woda sięgała przynajmniej do połowy formy z sernikiem (jeżeli mój opis jest dla Was niewystarczający polecam ten artykuł) piec 55 min. (do momentu aż środkowa warstwa sernika się zetnie). Jeżeli nie macie możliwości pieczenia w ten sposób, można naczynie w wrzątkiem umieścić na dolnej półce w piekarniku, a formę z sernikiem już bez owijania w folię aluminiową umieścić na półce wyżej. Efekt nie będzie identyczny, ale sernik nie popęka i nie będzie przesuszony.

Wyjąć z piekarnika, ostudzić, następnie wstawić do lodówki na 3-4 godziny (można i na całą noc).

Jak już sernik będzie wystudzony przygotować bezę włoską.

Składniki:

  • 3 białka
  • 240 gr drobnego cukru (220 gr do syropu cukrowego, 20 gr do białek)
  • 40 ml wody

Do garnuszka wsypać 220 gr cukru, dolać wody. Gotować do momentu aż temp. syropu osiągnie 118 st. (Soft ball – pół łyżeczki syropu wlana do lodowatej wody będzie plastyczna, będzie się dała formować w palcach (tu macie filmik). W międzyczasie ubić białka na sztywno pod koniec ubijania łyżeczka po łyżeczce stopniowo dodawać cukier. Jak syrop osiągnie temp. soft ball, natychmiast garnek zdjąć z palnika. Mikser ustawić na maksymalne obroty i powoli, cienką stróżką wlewać syrop do białek. Miksować cały czas na wysokich oborach, do momentu aż masa bezowa nie ostygnie (od 5 do 10 min).

Bezę przełożyć do rękawa cukierniczego zakończonego ozdobną tylką. Wyciskać gwiazdki czy róże, wedle uznania. Aby uzyskać podpalany efekt, należy delikatnie opalić bezę palnikiem do crem brulee lub wstawić na 30 st lub do zarumienienia do piekarnika nagrzanego do 200 st z włączoną funkcją grill (grzałka na górze).

Sernik przechowywać w lodówce do 5 dni.

Smacznego!

Sernik cytrynowy na biszkoptach z bezą włoską
Sernik cytrynowy na biszkoptach z bezą włoską

 

Sernik cytrynowy na biszkoptach z bezą włoską
Sernik cytrynowy na biszkoptach z bezą włoską
Sernik cytrynowy na biszkoptach z bezą włoską
Sernik cytrynowy na biszkoptach z bezą włoską
Sernik cytrynowy na biszkoptach z bezą włoską
Sernik cytrynowy na biszkoptach z bezą włoską