Tort Szwardzwaldzki

mojeprzepisna.pl | Tort Szwardzwaldzki

Ten tort wiążę się z wieloma „pierwszymi razami” ;-). Pierwszy raz robiłam i jadłam Tort Szwardzwaldzki, pierwszy raz robiłam biszkopt z połowy ilości cukru. Pierwszy raz mój biszkopt kakaowy wyrósł na kształt półkuli :). Ale nie ma „problemów”, których nie da się rozwiązać :). Tort przygotowałam z okazji przyjazdu rodzinki ze Szczecina. Przyjeżdżają na cały długi weekend lubią i mogą jeść słodycze więc mam nadzieję, że jeszcze coś uda mi się dla nich upiec, a oni ze smakiem to zjedzą.

Po co ograniczyłam cukier w biszkopcie – ponieważ chciałam sprawdzić czy taki biszkopt w ogóle wyjdzie. Wyszedł i to bardzo smaczny, więc jeżeli ktoś będzie chciał zrobić tort z mniejszą ilością cukru np. dla cukrzyka, spokojnie może ograniczać cukier. Tort najlepiej przygotować dzień wcześniej, a biszkopt można upiec dwa dni wcześniej. Tort jest pyszny, zdecydowanie nieprzesłodzony, fajny posmak wiśni kontrastuje z dużą ilością śmietanki. Idealnie sprawdzi się na Komunię świętą lub na inną uroczystość rodzinną. Jeżeli chcecie robić tort w większej formie np. w 30 cm lub 20 cm na 30 cm to zróbcie z podwójnej ilości składników.

Składniki na mały tort o średnicy około 20 cm:

  • 5 jajek (koniecznie w temp. pokojowej)
  • 6 łyżek cukru drobnego
  • 2/3 szklanki mąki pszennej tortowej
  • 1/3 szklanki kakao
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej

Składniki na masę:

  • 350-400 gr wiśni z kompotu lub z nalewki (dla dorosłych smakoszy)
  • 400 ml śmietany 30% schłodzonej
  • 250 gr serka mascarpone schłodzonego
  • 2 łyżki cukru pudru

Składniki na nasącz:

  • 300 ml kompotu z wiśni lub 200 ml kompotu z wiśni i 100 ml rumu

Składniki na dekorację:

  • pokruszony blat biszkoptowy
  • 1/2 szklanki śmietany 30% schłodzonej
  • 1 łyżka cukru pudru
  • kilka wiśni kandyzowanych lub malin

Przygotować biszkopt. Formę wyłożyć papierem do pieczenia, boków niczym nie smarować. Mąkę i kakao, sodę, przesiać, odłożyć.

Piekarnik nagrzać do 165 st. (bez termoobiegu).

Białka oddzielić od żółtek, bardzo dokładnie, tak aby nie dostało się żadne żółtko. Białka ubić na sztywno, po koniec ubijania partiami dodawać cukier, łyżka po łyżce (po dodaniu każdej łyżki miksuje około 2 min, przed dodaniem kolejnej), cały czas miksując po kolei dodawać żółtka, jedno po drugim. Wyłączyć mikser, dodać wymieszane i przesiane mąki, bardzo delikatnie wymieszać szpatułką, mieszać tylko do połączenia składników, w jednym kierunku, od dołu do góry.

Ciasto przelać do formy, wyrównać. Ciasto wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec 35 min (do suchego patyczka). Od razu po upieczeniu, wyjąć z piekarnika, w formie zrzucić na podłogę z wysokości około 60 cm, ponownie wstawić do lekko uchylonego piekarnika do całkowitego wystudzenia np. na całą noc. Zimny biszkopt wyjąć z piekarnika, delikatnie nożykiem oddzielić boki biszkoptu od formy. Biszkopt kakaowy może się upiec z bardzo dużą górką, ale nie przejmujcie się. Przekroić na 4 blaty. (u mnie wyszły bardzo cienkie około 1 cm).

Przygotować masę:

Wiśnie dokładnie odsączyć na sitku. W misie miksera umieścić śmietanę i mascarpone, zmiksować na sztywny krem, pod koniec ubijania dodać cukier puder.

Wykonanie:

Pierwszy blat umieścić w zamkniętej tortownicy, nasączyć 100 ml kompotu, posmarować cienką warstwą kremu, wyłożyć 1/3 wiśni, posmarować cienką warstwą kremu, tylko tak aby przykryć wiśnie, wyłożyć drugi blat, nasączyć 100 ml kompotu, posmarować cienką warstwą kremu, wyłożyć połowę wiśni, posmarować cienką warstwą kremu, tylko tak aby przykryć wiśnie, wyłożyć trzeci blat, nasączyć 100 ml kompotu, posmarować cienką warstwą kremu, wyłożyć pozostałe wiśnie, posmarować cienką warstwą kremu, tylko tak aby przykryć wiśnie. Tort przełożyć do naczynia z kloszem, wstawić do lodówki na min 3-4 godziny, można też na całą noc.

Czwarty blat pokruszyć na bardzo drobne okruszki, ja zrobiłam to za pomocą malaksera. Zdjąć obręcz z tortu. Boki oraz wierch tortu obsypać okruszkami. Nad dużą i czystą tacą trzymać tort od spodu, w drugą rękę wziąć okruszki i płaską dłonią lekko przyciskać okruszki do boków tortu, lekko poklepując tort.

W misie miksera umieścić schłodzoną śmietanę, ubić na sztywny krem, pod koniec dodać cukier puder, krem przełożyć do worka cukierniczego zakończonego ozdobną tylką w kształcie gwiazdki (np. 1 M Wiltona).  Tort ozdobić rozetkami. Aby rozetki były symetryczne wyciskam je zgodnie z kierunkami świata, tj. najpierw północ i południe, później zachód i wschód, później pozostałe :). Na każdą rozetkę położyć wiśnię czy malinę. Tort schłodzić 2 godziny w lodówce. Kroić ostrym nożem. Przechowywać w lodówce.

Smacznego!

Tort Szwardzwaldzki
Tort Szwardzwaldzki
Tort Szwardzwardzki
Tort Szwardzwardzki
Tort Szwardzwaldzki
Tort Szwardzwaldzki
Tort Szwardzwaldzki
Tort Szwardzwaldzki
Tort Szwardzwaldzki
Tort Szwardzwaldzki