mojprzepisna.pl | Seromak
Przygotowania do Świąt ciąg dalszy, po chatce i pierniku staropolskim (który już nastawiłam) przyszedł czas na coś co bardzo chciałam zrobić ale zawsze brakowało okazji i zapału. Seromak, nazwa może niezbyt ładna ale ciasto jest przeprzepyszne. Składa się z 3 warstw, z kruchego spodu, u mnie wersja pierniczkowa, masy makowej i masy serowej. Masa makowa i serowa są przepyszne, wilgotne, aromatyczne i stanowią idealny duet, fajnym dopełnieniem jest spód pierniczkowy. Oryginalny przepis pochodzi z niezawodnego blogu Moje wypieki, ja oczywiście troszeczkę przepis zmieniłam.
Składniki na tortownicę 20 cm:
(ale spokojnie nada się kwadratowa forma o boku 24 cm czy tortownica o średnicy 23 cm, wówczas ciasto wyjdzie nieco niższe)
seromak_mojprzepisna.pl
[:Listonic]
Składniki na spód:
- 300 gr pierniczków bez lukru
- mleka żeby spryskać/namoczyć pierniczki
Spód z pierniczków można zastąpić zwykłym ciastem kruchym, które należy przygotować z połowy składników z przepisu na tartę z czerwoną porzeczką.
Pierniczki zmielić w maszynce do mięsa wcześniej można je odrobinkę spryskać mlekiem żeby maszynka nam się nie zapchała. Można też zmielić w foodprocesorze – malakserze na proszek.
Na tortownicę, wyłożoną papierem do pieczenia (samo dno), wyłożyć 3/4 masy pierniczkowej. Podpiec w piekarniku przez 10 min w 180 st.
Składniki na masę makową:
- 250 gr suchego maku
- 2 jajka
- 1/2 szklanki cukru (następnym razem dam 1/3 szklanki) najlepiej drobnego lub pudru
- 50 gr rodzynek
- 50 gr żurawiny suszonej
- 50 gr orzechów włoskich posiekanych
- 1 łyżka bułki tartej
- kilka kropel olejku migdałowego
Mak zalać wrzątkiem, tylko do pokrycia i odstawić na noc. Następnego dnia mak odsączyć na ręczniku lnianym lub na sitku, z drobnymi oczkami. Można też kupić mak zmielony np. w Lidlu, nie polecam gotowego maku z puszki, ponieważ jest zbyt słodki i zbyt mokry, poza tym nie wiadomo, co w nim jest oprócz maku. Mak zmielić dwa razy w maszynce do mielenia mięsa na najdrobniejszych sitkach.
Żółtka utrzeć z cukrem na kogiel mogel, cukier ma się rozpuścić, a masa zjaśnieć i podwoić objętość. Dodać zmielony mak, bułkę tartą, dodać bakalie, dodać olejek.
W osobnym naczyniu ubić białka na sztywną pianę. Do masy makowej delikatnie, szpatułką wmieszać ubite białka.
Na podpieczony spód wyłożyć masę makową, wyrównać.
Masa serowa:
- 500 gr sera białego dwukrotnie zmielonego (ja użyłam serka z wiaderka z Biedronki, ale ponoć nie jest polecany)
- 75 gr miękkiego masła
- 2 jajka
- 1/2 szklanki cukru (następnym razem dodam 1/3) najlepiej drobnego lub pudru
- 100 gr kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 1 łyżką maki ziemniaczanej
Żółtka ubić z cukrem i masłem na jaśniejszą masę, masa ma nie mieć wyczuwalnych kryształków cukru w dotyku, ma być jaśniejsza i ma podwoić objętość, może to potrwać nawet 20 min. Dodawać po łyżce sera, dodać mąkę, skórkę kandyzowaną.
Białka ubić na sztywną pianę. Białka delikatnie, szpatułką wmieszać do masy serowej.
Masę serową delikatnie przełożyć na masę makową.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 175 st. Piec 1 godzinę, po godzinie sernik wyjąć, posypać pozostałą częścią ciasta piernikowego (1/4), wstawić do piekarnika na 5 min, w 175 st.
Po tym czasie piekarnik lekko uchylić i pozostawić sernik do całkowitego ostygnięcia. Po ostygnięciu sernik wstawić do lodówki, najlepiej na całą noc. Sernik najlepszy jest po całej nocy spędzonej w lodówce. Sernik można zamrażać. Jeżeli nie odłożymy ciasta na dekorację, sernik można przystroić polewą z gorzkiej czekolady.
Smacznego!